Fastavals hovedarrangørgruppe hedder bunkeren og er det bærende element for hver enkelt Fastaval.

De fungerer som tovholdere på alle Fastavals andre arrangørområder og tager både praktiske beslutninger omkring pris og lokationer, men skal også være visionære på kongressens vegne.

Bunkeren ledes af Generalen, som udpeger de øvrige bunkermedlemmer. Selv bliver Generalen udpeget af Aleas bestyrelse, som igen bliver udpeget af en general forsamlingen. Typisk sammensættes Bunkeren lige inden eller efter Fastaval og arbejder derfra fremefter, for at skabe næste Fastaval. Ofte vil Generalen blive annonceret på Fastaval, året inden vedkommende skal være General.

Hvert år udarbejder Bunkeren visioner for det kommende Fastaval.

Læs mere om dette års visioner her:

Her kan du møde Bunkeren til Fastaval 2023. Bunkeren afholder online møder cirka hver anden uge året rundt og mødes til tre bunkerweekender, hvor vigtigere emner diskuteres.

De forskellige medlemmer af bunkeren har hver især nogle områder, som de er ansvarlige for. Her på siden kan du se, hvem der er ansvarlig for hvad, samt finde kontaktinformation på bunkermedlemmerne.

Hvis du har input til bunkeren, er du altid velkommen til at sende en mail. Hvis du er i tvivl om, hvem du skal skrive til, eller bare gerne vil i kontakt med bunkeren som helhed, kan du skrive til bunker@fastaval.dk.

Fastavals bunker 2023

General Karen Bech Sørensen

 karen@fastaval.dk   general@fastaval.dk   kommunikation@fastaval.dk

Ansvarsområder

Kommunikation – App, Hjemmeside, SoMe, PR og Presse, Sponsor, IT og Tilmelding

General Rebecca Møller Alkjær

 rebecca@fastaval.dk   general@fastaval.dk

Ansvarsområder

Arrangørkærlighed, Efterskolerne, International, Informationen, Ungdom, Butikker, GDS

Marie Wolfsberg Oscilowski

Kontakt: marie@fastaval.dk 

Ansvarsområder

 Brætspilsdesignansvarlig & designere, Scenarieansvarlig & forfattere, Game Rush, Scenarieskrivningskonkurrence, Dommere, Spillederansvarlig, Holdlægning, Spilstart, Otto-produktion, Fastaval Junior, Øvrige aktiviteter, Æresgæst, BabyLounge, Fasta Family

Paul Sinding

Kontakt: paul@fastaval.dk 

Ansvarsområder

Overnatning, TV, Grafik & wear, Æresotto, Sildesalat, El, Brug af skolen & Opsætning/nedpilning, Kontakt til eksterne samarbejdspartnere

Louise Skriver Lægteskov

Kontakt: louise@fastaval.dk

Ansvarsområder

Nattevagt, Transport, Indkøb, Ottofest, Safemail

Ole Sørensen

Kontakt: ole@fastaval.dk 

Ansvarsområder

Brug af skolen & Opsætning/nedpilning, Kontakt til eksterne samarbejdspartnere, El, Tryghed & tryghedsværter, DirtBuster, Miljø/affaldshåndtering, Receptioner, Safemail

Henrik Krøjman

Kontakt: henrik@fastaval.dk 

Ansvarsområder

Bar, Oasen, Kaffekro, Kiosk, Brætspilscafé, Køkken, Opvask, Levnedsmiddel, Madleverandør, Madudlevering